Son üç yılda hem erkekler hem de kadınlar arasında en çok yapılan işlem olan burun estetiği, popüler olmasının haklı sebeplerine sahiptir. Tartışmasız en belirgin yüz özelliği olan, büyük veya düzensiz şekilli bir burun, büyük bir utanç ve hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

Burun cerrahisi, burun şekliniz veya profilinizle ilgili endişeleri hızlı bir şekilde ele alabilir ve çok daha hoş ve dengeli bir yüz görünümü yaratabilir. Ancak, burun estetiği işleminiz tam olarak planlandığı gibi gitse bile, burun estetiği sonrası uyuma şekliniz, işlem kadar önemlidir.

“Burun estetiği sonrası nasıl uyursunuz?” operasyon sonrası doktorunuza sormanız gereken en önemli sorulardan biridir, işte nedeni…

Burun estetiği sonrası uyku neden bu kadar önemli

Burun estetiği sonrası hızlı ve sorunsuz bir iyileşme sürecine yardımcı olmak için dinlenmenin önemini abartamazsınız.

İşleminizin ilk gün ve haftalarında, burnunuz son derece hassas olacak ve yanlış uyku uygulamaları, iyileşme sürecinizi hızla raydan çıkarabilir ve sonuçlarınızı tehlikeye atabilir. Doğru uyku uygulamaları, bağışıklık sisteminizi desteklemek, doğru kan akışını teşvik etmek, kazara hasarı önlemek ve hızlı bir iyileşme sürecine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

Burun estetiği sonrası nasıl uyumalısınız?

Başınız yükseltilmiş bir pozisyonda sırt üstü yatmak, şişliği azaltmaya ve tıkanıklığı en aza indirmeye yardımcı olan en iyi uyku pozisyonudur. Kendinizi birkaç dikkatle yerleştirilmiş yastıkla yükseltmek veya başınız 35-45° açıda olacak şekilde bir geri yatırılabilir koltukta uyumak (eğer bir tane varsa) idealdir.

Rüya alemine daldığınızda, yanınıza veya karnınıza dönme ihtimali yüksek olsa da, bunu her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız önemlidir.

Bandajlarınız ve splintleriniz, uyurken burnunuzu korumada uzun bir yol kat edecek olsa da, karnınızın üzerine yatmak kesinlikle yasaktır. Bunu yapmak, burnunuza zarar verme şansını büyük ölçüde artırır ve sonuçlarınızı mahvetme potansiyeline sahiptir. Benzer şekilde, yanınızda yatmak basınç uygulayabilir ve alt burun deliğinin tıkanıklıkla dolmasına neden olabilir, bu da rahatsız edici olabilir ve üflemeden çıkarmak zor olabilir.

Yan dönmenizi engellemek için vücudunuzun etrafına birkaç fazladan yastık koymak yardımcı olabilir. Ayrıca, uçakta kullanacağınız bir wraparound yastığı kullanmak da baş dönmesini önlemek için iyi olabilir.

Normalde bir partner veya evcil hayvanlarla aynı yatakta uyuyorsanız, iyileşme süreciniz boyunca ayrı odalarda uyumak da faydalı olabilir, böylece uyurken el, dirsek veya patiyle kazara çarpmaları önleyebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası ne kadar süre boyunca yükseltilmiş pozisyonda uyumalıyım? Eğer burun estetiği sonrası uyumakta zorlanıyorsanız, normal uyku pozisyonlarınıza ne zaman dönebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz.

En az bir hafta boyunca yükseltilmiş bir pozisyonda uyumanız gerekecek, ancak genellikle normal uyku pozisyonlarınıza dönmeden önce yaklaşık 10-14 gün beklemeniz önerilir. Sırt üstü uyumak nispeten rahat ise, mümkün olduğunca uzun süre böyle devam etmek, en iyi sonucu sağlamak için iyi olacaktır.

Normal uyku pozisyonlarınıza dönüp dönemeyeceğinizden şüphe duyduğunuzda, her zaman doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Eğer bir burun estetiği işlemi düşünüyorsanız, Dr. Sedat Koyunsever, hem erkek hem de kadın hastalar için burun estetiği yapmada önemli deneyime sahip, mükemmel sonuçlar elde etme konusunda ün kazanmış bir cerrahıdır.

Dr. Sedat Koyunsever ile burun estetiği hakkında daha fazla bilgi almak veya kişisel bir danışmanlık ayarlamak için bizimle iletişime geçin.